Definicje

 
Definicje
 
Różne oblicza ojcostwa
 
Miejsce ojca zostało zagubione
 
Rola ojca i konsekwencje jego braku
 
Kompetencje rodzicielskie
 
Przygotowanie ojcow do pełnienia roli rodzicielskiej
 
Problemy doświadczane przez samotnych ojców
 
Aspekt prawny
 
Statystyki
 
Literatura
 
Dostępna pomoc
 
Autorzy
 

Rodzina- jest to grupa społeczna za podstawę, której przyjmuje się instytucję małżeństwa i wynikający z niego stosunek najbliższego pokrewieństwa lub adopcji; to podstawowa grupa społeczna złożona z osób połączonych stosunkiem małżeńskim i rodzicielskim, podlegająca dynamicznym przekształceniom związanymi głównie z biegiem życia jednostek wchodzących w jej skład. ( S. Kawula, J. Brągiel, A. W. Janke, Pedagogika rodziny, Toruń 2000, s.325)
Funkcje rodziny wg M. Ziemskiej( M. Ziemska, Rodzina i dziecko, Warszawa 1979, s.234):

  • prokreacyjna,
  • usługowo- opiekuńcza,
  • produkcyjna,
  • psychohigieniczna,
  • socjalizacyjna.                          

Rodzina niepełna- samotny rodzic- to grupa społeczna, w której jeden rodzic, matka bądź ojciec wypełnia wszystkie zadania rodzicielskie, mające na celu  zarówno zabezpieczenie materialne, jak i prowadzenie domu, wychowywanie dzieci i zabiegi o więzi uczuciowe w rodzinie ( Z. Tyszka, Socjologia rodziny, Warszawa 1974, s.80) ; to taka struktura, gdy rodzic opiekuje się dziećmi swoimi lub współmałżonka zamieszkującymi wspólnie z nim. Rodzina może stać się niepełną z powodu śmierci współmałżonka, rozwodu, nieformalnego rozejścia się małżonków, urodzenia dziecka pozamałżeńskiego. ( S. Kawula, J. Brągiel, A. W. Janke, Pedagogika..., s.328)                                                                                                                                     

Rys. 1   Model rodzin niepełnych z uwzględnieniem przyczyn ich powstania (A. Kurzynowski, Rodzina w okresie transformacji systemowej, Warszawa 2001, s. 178)

                                          

Osoba samotnie wychowująca dziecko- osoba gospodarująca dzieckiem pozostającym pod jej opieką i na jej wyłącznym utrzymaniu, nawet jeśli otrzymuje alimenty; jeden z rodziców albo opiekun prawny, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osoba, w stosunku do której orzeczono separację lub osobę pozostającą w związku  małżeńskim, jeżeli małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pozbawienia wolności. Samotne wychowywanie dziecka kończy się wraz z osiągnięciem przez dziecko samodzielności, śmierci opiekuna lub dziecka albo zawarcia ponownego małżeństwa przez rodzica.( Ustawa  z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych) Ojciec- mężczyzna staje się ojcem, gdy dziecko się rodzi w związku małżeńskim, pozamałżeńskim lecz także w wyniku adopcji( W. Okoń, Nowy słownik pedagogiczny, Warszawa 1996, s. 197 ); mężczyzna mający własne dziecko (dzieci) w stosunku do tego dziecka (lub ze względu na nie)
( S. Skorupko, H. Auderska,  Z. Łempicka, Mały słownik języka polskiego, Warszawa 1968)
Ojcostwo- fakt, że ktoś jest ojcem ( tamże, s. 501)
Etapy dojrzewania do ojcostwa wg T. Kukołowicza:

  • Okres wychowania chłopca i młodzieńca aż do chwili ślubu.
  • Okres od ślubu do momentu, gdy małżonkowie uświadomią sobie, że poczęło się dziecko.
  • Okres ciąży i urodzenia dziecka.
  • Długi i trudny okres wychowywania własnych dzieci ( za: A. Dudak, Samotne ojcostwo, Kraków 2006, s. 58)

.